Za co kochasz Niepodległą? - Konkurs #pl-spolecznosc

Zacznę trochę nietypowo od mojego ulubionego cytatu z Piłsudskiego: Naród wspaniały tylko ludzie $@#&*.

Nie jestem pierwszym, który odpowiada na pytanie #pl-spolecznosc, czytałem już posty @baro89, @grecki-bazar-ewy, @fervi i @mizej. Jasne Polska piękny kraj, można być z niego dumnym, jako Polacy też nie musimy się niczego względem innych wstydzić. Ale na pytanie: Za co kochasz Niepodległą? Odpowiem zupełnie inaczej:


Za to że jest Niepodległą!!!


Uzasadnię to cytatem z inwokacji Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza:

Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił.


W sumie tu już mógłbym skończyć. Dla mnie najprostsza i najbardziej szczera odpowiedz. Nie musimy pokazywać w czym jesteśmy lepsi od innych, co mamy piękniejszczego. To tak jakby odpowiadać za co kochamy matkę. Każdy swoją kocha i prawdopodobnie każdy ma swoje powody. Ale czy to znaczy, że nasza matka jest lepsza od innych, nie po prostu jest nasza. Nie ma udowadniać że piłka nożna jest lepsza od koszykówki, albo na odwrót. My wimy że i tak skoki narciarskie są najlepsze! Przy okazji, gratulacje dla naszych skoczków z okazji udanego rozpoczęcia sezonu.


Niemniej jednak jest parę rzeczy, nad którymi moglibyśmy popracować. Kiedyś słyszałem że za granicą Polacy mają takie powiedzenie: Polak, Polakowi, Polakiem. Oznaczało że np. w Wielkiej Brytanii, najbardziej uważać Polak musi na innych Polaków. Może mogli byśmy się odrobinę bardziej szanować, tak by ten cytat z początku przestał być aktualny.


Kochajmy Polskę Niepodległą za to że jest, czasem inne kraje mogą zaoferować więcej. Ojczyznę ma się najczęściej jedną. Nie potrzeba wielkiego patosu, moim zdaniem wystarczy szacunek do ojczyzny i rodaków.