Podcast — Odsłuch społeczny

Tak się złożyło, że wiele osób musi ostatnio spędzać więcej czasu w domu. A czasem musimy wręcz z domu pracować. Na dłuższą metę cisza w takich sytuacjach się nie sprawdza, fajnie posłuchać muzyki, radia, a ostatnio podcastów.

Polecam Odsłuch społeczny

Odsłuch społeczny to podcasty o tematyce politycznej i społecznej. Rozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach, skupiamy się na wartościach demokratycznych i staramy się lepiej rozumieć współczesne zjawiska.

https://www.odsluchspoleczny.pl/

Odsłuch społeczny, logo (odwrócone kolory) 2.png

Spotify
https://open.spotify.com/show/245UW2HHJ2CKRCXSPYSrvt

Odcinki:

Czym jest demokratyczny klub sportowy?

https://open.spotify.com/episode/0yQRghNUFQ89BIgDarO7w3

Przemysław Fura, członek stowarzyszenia „Alternatywny Klub Sportowy Zły” opowiada o tym sportowym i kulturalno-społecznym projekcie. Występują w nim piłkarze oraz piłkarki z różnych krajów i różnych wyznań. Na trybunach praskiego stadionu zasiadają staruszkowie, rodziny z dziećmi, fani w koszulkach Legii, punkowcy czy zupełni normalsi. Słowem — każdy jest tu mile widziany i tworzona jest przestrzeń, by czuć się jak u siebie. W 2019 roku „Zły” otrzymał nagrodę UEFA jako najlepszy amatorski klub sportowy.


Jaka Polska na plakacie?

https://open.spotify.com/episode/3CI7QQ4pGDgfAavzyqI8Kp

Rozmawiamy o plakatach (i innych gadżetach) towarzyszących nam w czasie kampanii wyborczych. Plakaty polityczne to m.in. obraz obaw i nadziei Polaków, roli kobiet w społeczeństwie oraz demonstracja siły partii politycznych. Zofia Smełka-Leszczyńska, autorka fanpejdża "Archiwum Polskiego Plakatu Politycznego", zdradzi nam skąd ma plan lekcji z Aleksandrem Kwaśniewskim, ile kosztują stare materiały z kampanii Unii Wolności i ile punktów programowych można zmieścić na jednym plakacie.


Gdzie zginęły autobusy?

https://open.spotify.com/episode/2N9iQu3cBRLLJjXut4UtRx

Olga Gitkiewicz, autorka książki „Nie zdążę”, opowiada o wykluczeniu transportowym, jego formach i skutkach. Co się dziej, gdy nie ma możliwości dojazdu... gdziekolwiek. Jak wpływa to na wybory życiowe osób mieszkających w małych miejscowościach, bez sprawnie działającego transportu publicznego.

Co stało się z funkcjonującym do początku lat dziewięćdziesiątych transportem publicznym, tzw „pekaesami”? Jak sobie poradziły z tym zagadnieniem inne państwa postkomunistyczne, jak Czechy? Dlaczego program rządu Prawa i Sprawiedliwości z 2018 roku, który przewidywał przeznaczenie środków budżetowych na odtworzenie transportu publicznego poza obszarem dużych miast, jest nieskuteczny?