Villa Cariño - Antes que tu te mueras. Protest Song przeciwko Chilijskiemu systemowi emerytalnemu (odpowiednik OFE)

Bardzo fajna muzyczka na poniedziałkowy wieczór, ale poruszająca bardzo ważny temat. Każdy raczej słyszał o OFE. To pomysł powiązania systemu emerytalnego z prywatnymi firmami z sektora finansowego.

Teraz już wiemy, że to był fatalny pomysł w skutkach. Raz że obsługa tego filara była bardziej kosztowna niż przeklętego przez wszystkich ZUSu. Dwa że wygenerowała nam połowę długu publicznego[1]. Nie zgodzę się z tymi co mówią że to nie wina reformy emerytalnej bo przecież ciąć wydatki można było gdzie indziej. Bo to troszkę tak jak ktoś kupi sobie za drogie auto (w dodatku na kredyt), to nie jest tak że może z innych wydatków. To jak nie może już bardziej oszczędzać, to musi znowu pożyczyć. Ale tym razem już u sprzedawcy samochodu.

Tak czy siak we wszystkich krajach w których w których były takie reformy wprowadzone już z nich zrezygnowano. W Chile ta reforma była wprowadzona dużo wcześniej niż w Polsce, bo już w 1982 roku. Skutek reformy jest taki że połowa kobiet pobiera emeryturę w wysokości 250 zł.

Druga sprawa to jak wyglądają protesty w Chile a jak u nas. Sorry ale jak to porównam z naszym nieszczęsnym KODem to aż słabo mi się robi. No ale taki jest fakt, że jak ma Frankowiczów PO z Nowoczesną bronić?

Niestety takie rządy sobie wybraliśmy, mnie jako demokracie nie wypada z tym dyskutować. Ale nie mam złudzeń przed rynkami finansowymi ani PO, ani Nowoczesna, ani premier Morawiecki nas nie uchroni. Cóż nie mamy w Polsce partii, która by miała coś takiego w programie. Nie ma w Polsce wiarygodnej reprezentacji lewicy, bo raczej nie nazywam lewicą SLD. To partia która wprowadziła śmieciówki, obniżała podatki, wysłała polskich żołnierzy do Iraku... Ich lewicowość się kończy na kwestiach światopoglądowych, a jak co do czego to Miler klęka przed prymasem.

Zachęcam do zapoznania się ze źródłami:

[1] https://www.salon24.pl/u/instytutkosciuszki/516954,ofe-a-dlug-publiczny-gdzie-lezy-prawda

[2] http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/530584,katastrofa-systemu-emerytalnego-w-chile-to-mogl-byc-scenariusz-dla-polski.html