Dawid "Fazowski", twórca z YT dający do myślenia

Kolejny genialny kanał na YouTube Przez Świat na Fazie. Trafiłem na niego, szukając informacji o Kurdystanie. Dawid ma dwa fajne filmy o Irackim i Tureckim. Polecam! To koleś ze Śląska co wybrał się na ośmiomiesięczną wycieczkę autostopem przez bardzo ciekawe rejony. Może i treści jest tam nie wiele, ale jak już jest — to trafia centralnie między oczy. Genialne spostrzeżenia, Cejrowskiego miażdży :D Przynajmniej tym że jest szczery, Cejrowski już odleciał w otchłań polityki.

Jak pisałem wcześniej, szukałem czegoś o Kurdach. Jednak postanowiłem skupić się na innym filmie. Materiał z Groznego w Czeczenii pozwoli mi poruszyć jedną kwestię.

Nie chcę się skupiać na temacie Putina i rozkminiać czy Putin zły, bo zrównał Czeczenie z ziemią, czy dobry, bo ją odbudował. Chyba każdy ma na to własną opinię o tym polityku.

Odbudowa Czeczeni przypomniała mi to, co się działo po II Wojnie Światowej. Myślę o Planie Marshalla. Czemu on był taki ważmy? Czemu np. nie ukarano Niemiec reparacjami, a postanowiono im podarować pieniądze na odbudowę?

To jak ja sobie to tłumaczę:

Raz, że za miedzą został potężny wróg ZSRR. Więc jakby krajom nie podarowano dobrobytu, to mogłoby się tak zdarzyć, że ktoś by im go na bagnetach przyniósł.

Druga sprawa, moim zdaniem ważniejsza. To jest nauczka po I Wojnie Światowej, ukaranie Niemiec ogromnymi reparacjami. Mimo iż już w trakcie podpisywania układu Wersalskiego, John Maynard Keynes przestrzegał:

Wywołał znaczne poruszenie opuszczając konferencję w proteście przeciw nałożeniu obowiązku wypłacenia reparacji wojennych przez Niemcy. W książce wydanej w kilka miesięcy po podpisaniu traktatu wersalskiego (1919, The Economic Consequences of the Peace) dowodzi, że Niemcy nie będą w stanie spłacić olbrzymich roszczeń finansowych. Traktat wersalski może zaś w przyszłości obudzić w Niemcach poczucie krzywdy i chęć rewanżu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Maynard_Keynes

Traktat spowodował załamanie się gospodarki Niemiec, głód i dojście Hitlera do władzy. Podobna sytuacja miała miejsce w Rosji przed dojściem Bolszewików do władzy. Myślę, że jeszcze paru analogii w historii można się doszukać.

Wracając do tematu, wiele się mówi o przyjęciu do Polski imigrantów z Czeczeni. Tylko gdzie oni są? Może wrócili? Ja bym się zastanawiał po tym co zobaczyłem w filmie Dawida, czy standard życia w Warszawie czy w Groznym obecnie jest lepszy.

Wiem że moja lewacka hipoteza może wydawać się szalona. Ale strasznie obawiam się tego co się stanie jak Erdoğan, uderzy na Rożawę. Komu wyśle uchodźców? Może nie da się odbudować całego świata, ale przynajmniej nie pozwólmy go burzyć.

Na koniec muzyczka, bo się ostatnio rozpolitykowałem. Myśle, że będzie w klimacie.

No Doubt - Oi To The World, cover The Vandals

PS. Zdaje sobie sprawę, że post w stylu nie znam się, ale się chętnie wypowiem. Z jednej strony jak czegoś nie wiem, to chętnie się dowiem. A jak się nie odezwę to może i nie popełnię błędu, ale też nie będę miał szansy, że ktoś mnie poprawi. Więc ryzykuję.